Jak radzić sobie z oczekiwaniami?

Oczekiwania mają potężną moc, rosną w nas i czasem są nie do zatrzymania. W głowie mamy ułożony plan, co, kto i jak. Jak duże spotyka nas rozczarowanie, kiedy ten plan się nie realizuje. Kiedy ktoś robi po swojemu. Pełne zaskoczenie. Jak to tak można? Przecież miało być inaczej. Jak mają się spełniać nasze oczekiwania, kiedy one często nie są wypowiadane na głos. Buzują w naszej głowie, tworząc wspaniałe wyobrażenia. Och, jak to pięknie wszystko będzie wyglądać, jakie to sprytne. Jeden ruch drugiej osoby potrafi te piękne wyobrażenia rozbić, jak bańkę mydlaną.

A jak Twoje oczekiwania w stosunku do innych?
Możemy mieć oczekiwania, ale nie mamy gwarancji, że ktoś je spełni. Zresztą nie musi tego robić, gdyż inni nie istnieją po to, aby nasze oczekiwania spełniać. Ty masz swoje oczekiwania, a Twój partner ma swoje. Myślę, że ważne jest dzielenie się swoimi oczekiwaniami, bo możemy się kompletnie rozmijać. Ty wyobrażasz sobie, że ktoś ma wobec Ciebie takie oczekiwania, a druga osoba wyobraża sobie zupełnie coś innego. Często mamy wizję tego czego oczekują od nas inni i próbujemy się również do tych oczekiwań dostosować. Może się okazać, że ta osoba ma wobec nas zupełnie inne plany.

Jak radzić sobie z oczekiwaniami?

Nie ma lepszego rozwiązania, jak ROZMOWA, wzajemne wysłuchanie siebie i usłyszenie drugiej osoby tego, co ona do nas mówi. Bo może zdarzyć się tak, że słuchasz, ale nie słyszysz, bo wiesz swoje, bo przecież tyle razy już o tym rozmawialiście, że pewnie znowu to samo. Czasem nasze oczekiwania są tak mocne, że blokują dostęp do tego, co mówi druga osoba. Spróbuj wsłuchać się w drugą osobę, spróbuj ją zrozumieć. Sprawdź też czy oby na pewno dobrze ją rozumiesz to zbliża i daje szansę na wzajemne zaspokojenie waszych potrzeb.

Nie oczekuj oczekiwanego.

Jesteś ważna
Katarzyna Kaczmarek
psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii uzależnień
Gabinet psychologiczny Łódź Retkinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.