Jak prowadzić dzienniczek uczuć. Lista uczuć

Dzienniczek uczuć
Przyglądanie się swoim uczuciom daje nam możliwość poznania siebie, swoich reakcji, ale również znalezienia źródła pojawiających się emocji. Rozpoznawaniu uczuć może przyjść z pomocą prowadzenie dzienniczka uczuć. To coś w rodzaju pamiętnika, w którym zapisujemy swoje najskrytsze sekrety. Ważne jest jego systematyczne prowadzenie, czyli codziennie, najlepiej wieczorem daj sobie 5 minut i pobądź ze wspomnieniem tego minionego dnia. Jakich uczuć doświadczałaś, w jakiej sytuacji, co się z Tobą działo, jak tego doświadczałaś. Jeżeli pojawią się jakieś refleksje zapisz je. Zawsze możesz wrócić do tego, co już zostało zapisane i dzięki temu być bardziej uważnym na to, co się z Tobą dzieje. Nasza pamięć bywa ulotna, dlatego to, co zapisane już nie ucieknie. Warto robić podsumowania tygodniowe i sprawdzać , jakich uczuć doświadczałaś w ciągu tego tygodnia najczęściej. Czasami zdarza się tak, że po podsumowaniu może się okazać, że często odczuwanym uczuciem jest np. zmęczenie, smutek. I tak kiedy przyglądasz się poszczególnym dniom odkrywasz, że odczuwasz to uczucie codziennie bądź prawie codziennie. To bardzo ważna informacja dla Ciebie, która może pozwolić Ci zatrzymać się i zastanowić, co zrobić, aby to zmienić i co wpływa na doświadczanie takich właśnie uczuć.
Ostrzegam, że prowadzenie dzienniczka bywa wciągające, ale i może wydawać się żmudne, szczególnie w sytuacji, kiedy nie będziesz robić podsumowań i próbować poszukiwać przyczyn takiego stanu odczuwania. Uczucia mocno wiążą się z potrzebami, więc przybliżenie sobie tego świata może sprawić, że zaczniesz zastanawiać się również nad tym, czego potrzebujesz. Uczuć jest bardzo wiele, choć najczęściej skupiamy się i potrafimy określić te podstawowe. Gdybyś miała przyjrzeć się swoim uczuć to mogłabyś się mocno zaskoczyć, że w ciągu 5 minut mogłoby się ich nawet pojawić 10. Przeżywamy coś cały czas, kiedy czytamy, myślimy o czymś. Jeżeli jednak nie skupiamy się na uczuciach, nie mamy szans właściwie ich dostrzec.

Mała podpowiedź prowadzenia dzienniczka:
– daj sobie chwilę wieczorem i wypisz emocje, jakie Ci tego dnia towarzyszyły
-zacznij od daty np. poniedziałek 17.02.2020r.
-notuj emocje i sytuacje, w których się pojawiły. Nie poddawaj tego, co piszesz obróbce intelektualnej, nie krytykuj siebie.
-pisz w formie „ja”.
-kontynuuj nawet wtedy, jeżeli zdarzy Ci się pominąć jakiś dzień
-staraj się prowadzić dzienniczek systematycznie

Nie odkładaj rozpoczęcia prowadzenia dzienniczka uczuć, zacznij już dziś. Jeśli masz jakieś pytania zapraszam do kontaktu.

Nie ma na co czekać, czas wkroczyć w krainę uczuć i poznać swój wewnętrzny świat jeszcze mocniej.

Pobierz: Dzienniczek Uczuć

Katarzyna Kaczmarek
psycholog, psychoterapeuta Łódź Retkinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.